Kdepak jste udělali chybu, soudruzi?

20. listopadu 2010 v 13:11 | Janinka |  Myšlenkovo-pochodová
Bylo nebylo, převzato z časopisu ABC z doby před padesáti lety...

Až bude tobě, pionýre, čtenáři, třicet, pětatřicet let, vzbudíš se do světa, který už v mnohém nebude podoben dnešku. Budovatelé komunismu v Sovětském svazu i u nás budou mít k dispozici moderní automatizované závody, zvládnou zemědělské práce průmyslovým způsobem, budou pracovat šest hodin denně. V té době proniknou hluboko do tajů vesmíru.
To všechno se promítne do každodenního života: 250 milionů tun oceli ročně, hojnost všech prostředků, městská doprava zdarma, bezplatné stravování ve školních a závodních jídelnách, bydlení v prostorných bytech bez nájemného, levné nebo bezplatné turistické základny atd.
To není začátek fantastické povídky našeho časopisu, to je reálný dvacetiletý program Komunistické strany Svazu sovětských socialistických republik, o kterém píše, mluví a přemýšlí celý svět. Bledne sláva kapitalistické techniky a výroby. Vždyť za deset let předstihne SSSR Spojené státy americké dvaapůlkrát a v roce 1980 bude jeho náskok sedminásobný. Je krásné žít v takovém světě!
V prvé větě naší poznámky jsme vlastně napsali chybu. Přečti si tu větu znovu, milý Vláďo, Květo, Přemku, i vy ostatní. Našel jsi nesprávnost? Budeš se do nového světa teprve probouzet? Jistě znáš odpověď: Všichni se musíme přičinit! Učit se a pracovat. I mimo školu ve svých pionýrských oddílech, v kroužcích i ve speciálních kolektivech. Pusťte se všichni do technické a přírodovědecké činnosti, nebojte se usilovné práce nad funkčními modely, zamilujte si pěstitelskou či chovatelskou práci v pionýrských zemědělských hospodářstvích. Velkolepá budova světa - komunistická společnost - potřebuje všestranně připravené lidi, vládnoucí elektřině, jaderné energii, složitým mechanismům, chemickým látkám, přírodě na Zemi i v kosmickém prostoru. Komunismus potřebuje lidi odvážné, čestné, muže a ženy, kteří umějí žít v kolektivu a pro kolektiv.


Milý Vláďo, Květo, Přemku i vy ostatní, nezaspali jsme něco?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 girli girli | Web | 29. listopadu 2010 v 13:00 | Reagovat

:D

2 mauron mauron | 5. února 2011 v 1:05 | Reagovat

No řekl bych, že se ti soudruzi v té automatizaci ani moc nesekli. Poloviny výrobků které denně kupujeme se prakticky nedotkne lidská ruka. Na řízení technologií ve fabrikách stačí pár počítačů, stejně jako v účtárnách, kde místo armády referentek sedí tři panímámy se správným softwarem. Armády kreslířek v konstrukcích jsou taky minulost, protože si dnes každý konstruktér všechno navrhne a rychle vymodeluje v CADu na písíčku. I ty soustružníky a frézaře hezky redukuje CNC mašina. Na uživení celé společnosti by stačila desetina populace. No a ti ostatní trčí ve službách, které taky ale postupně nahrazuje elektronická komunikace - hlavně v obchodech díky Internetu. Hodně se ale sekli v tom kolektivismu. Individualismus vládne, takže obrovské množství energie a sil je spotřebováno na individualizaci všeho. Neříkám že je to špatně. Prostě si to můžem dovolit. Taky z jejich pohledu vrážíme nějak moc energie do zdravotnického výzkumu a zábavy, což je logické, každý chce žít dlouho, příjemně a ne nudně.
A v tom vesmíru se sekli úplně všichni. Vzpomínáte na úžasný film podle A.C.Clarka Vesmírná Odyssea 2001? Podle něj měli Američani bez problému letět v roce 2001 na okraj Sluneční soustavy. Hmmm, nějak to nevyšlo a tuhle technologii prostě ještě nemáme, dokonce ani ten úžasný computer HAL, který tam ovládl jejich kosmické plavidlo. Ani ten skvělý vesmírný scifi horor Vetřelec z roku 1979 nepočítal s tím, že by to byl příběh z příliš vzdálené budoucnosti. Ve skutečnosti na takové plavby ještě dlouho lidstvo nebude mít. A pokud budou, budou asi plně robotické.
Mimochodem, můžete si taky zkusit tipnout. Kdepak bude lidstvo za dalších 50 let? Budeme umět vyléčit 90 procent typů rakoviny? Restaurovat mozek? Bude umělá (strojová) inteligence na vyšší úrovni než ta lidská (s tím počítají prakticky všechny sci-fi filmy)? A pokud ano, převedou na ni lidé kompletně iniciativu vývoje nových věcí a technologií? Jak daleko bude spojení lidského těla se strojovými součástmi? Nebo ještě lépe, pouze mozek v dokonalém opravitelném, skoro nesmrtelném umělém těle. A nebo ta největší fantasmagorie - převedení lidského vědomí z mozku plně do počítače, či jiného stroje a tedy získání nesmrtelnosti. Tipuje se to dost blbě, viďte?

3 Janinka Janinka | Web | 5. února 2011 v 9:19 | Reagovat

Takovýhle dlouhý komentář pod článkem jsem tedy ještě nikdy neměla. Tipuje se to opravdu dost blbě, ale s tím léčením rakoviny... Dozvěděla jsem se, že paní učitelka o mém prvňáčkovi řekla, že takovéhle dítě ještě nikdy neučila. Sice je hrozné tele na tělocvik a výtvarka mu trvá déle, než ostatním, ale jestli někdo vynalezne léky na rakovinu, bude to on... Tak alespoň nějakou vizi mám. Anebo to je úplně jinak a všechno okolo nás je jedno velké divadlo, třeba jako ve filmu Truman Show...

4 mauron mauron | 5. února 2011 v 23:08 | Reagovat

:-) Jojo, Truman Show miluju. Ovšem i s tím divadlem to může být druhá varianta - Matrix. Synovi fandím, i když bych byl pro jistotu radši, kdyby to vymyslel někdo dřív.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama