Duben 2012

Míši LEGO vynálezy

24. dubna 2012 v 21:20 | Janinka |  Dětskýma očima
Náš osmiletý dnes přinesl domů vysvědčení z plavání a dalo se očekávat, že ho bude mít ze všech spolužáků nejhorší. V dnešní době už se nedávají diplomky s vodními zvířátky, jako za mých mladých časů, ale rovnou známka. Na to, že byl totální vodní outsider na něj ale byli ještě hodní - celková známka za to, že se nepotopí, neponoří, nesplývá a vůbec neplave bez ochranných pomůcek dostal dvě mínus. Na druhou stranu, my jsme vděční za to, že vůbec dokázal překonat svůj panický strach z vody a soudě dle jeho nadšeného vyprávění, ho to dokonce i bavilo... Aby mu ta známka nebyla líto, vytáhla jsem svoje dvě vodní vysvědčení z dětství, kdy první "známka" byla želva, tedy ta nejhorší. Ta druhá ho snad trochu povzbudila, o třičtvrtě roku později už jsem byla delfín, superplavec Smějící se.
A co tím chtěl vlastně básník říci? Že i ten sebevětší bambula může mít na něco talent (tím nechci v žádném případě o svém synkovi tvrdit, že je bambula, protože jeho IQ bych někdy vážně potřebovala), asi něco v tom stylu "Ten dělá/umí to a ten zas tohle". A že je to kluk šikovnej... Jeho LEGO vynálezy (vesměs nefunkční Smějící se), které jsem vám naservírovala, pochází z doby, kdy mu bylo šest...

Týden 16. - zpátky do pravěku

23. dubna 2012 v 15:59 | Janinka |  Dóbro dóšli
Za necelé dva týdny se vpasujeme do rolí hostů na svatbě a tak byl tento týden ve znamení shánění společenského oblečení pro mé děti. Bože, kdo nezažil, nepochopí! Tohle zboží je silně nedostatkové, v mém případě o to víc, že nechci, aby potomkové vypadali jako "každý pes, jiná ves", což v překladu znamená, že sehnat oblečení, aby kluci vypadali alespoň podobně, je nadliský výkon. A když jsem přeci jen na něco narazila, nebyla to záležitost zrovna nejlevnější. Kompletní oblek pro dítě vyjde v lepším případě na dva tisíce (přičemž už dopředu mi je jasné, že ho obleče jen jednou) plus společenské boty, vše krát dvě. Ceny v půjčovnách se pohybují okolo tisícovky plus obstarání vlastních bot, opět krát dvě, což už působí příjemněji, jenže to bych nesměla znát svoje děti, čuňátka od narození (přiznávám, jsou po mně). Slavnost si chci užít a ne trnout, kde, kdy a co na sebe převrhnou a naplácají... Naštěstí jsem tvor praktický a ekonomicky uvažující, takže jsem hodila za hlavu společenské konvence a rozhodla se koupit dětem oblečení, které jim nějaký čas vydrží a které budou moci nosit jak do společnosti, tak i ven. Zadařilo se částečně, mají alespoň stejné košile, které mně osobně drásaly nervy nejvíc, ostatní se už nějak pošéfuje Smějící se. Při nakupování v superultrahypermegamarketu jsem narazili na výstavu z pravěku...

Tvoření s dětmi - Těžítko - návod

18. dubna 2012 v 16:51 | Janinka |  Tvoření - s dětmi
Další tip na jednoduché tvoření s dětmi, tentokrát tu mám návod na těžítko (nebo sněžítko? Smějící se), které v našem případě posloužilo jako dáreček pro tátu Usmívající se.

Na výrobu těžítka budete potřebovat:

Prázdnou a odmaštěnou malou skleničku s víčkem - ta naše je od marmelády

Předmět do těžítka - my použili malé figurky - razítka - Pata a Mata, které se nám doma sešly dvakrát, ale lze použit takřka cokoliv, co se ve vodě nerozmočí, třeba figurky z Kinder vajíček.

Třpytky - ty jsem koupila v papírnictví, jsou velmi jemné a vypadají asi jako tyhle

Voděodolné lepidlo - nejlépe silikonové

Vodu

V některých návodech se používá i glycerin, ale osobně si myslím, že je to zbytečné, pokud se dolije správně voda, efekt sněžení je díky jemnňounkým třpytkám dokonalý i bez něj.

Návod
Figurky naaranžujte na víčko a přilepte. Nechte dobře zaschnout.

Pokud se vám zdá, že na fotografii vidíte na postavičkách třpytky, máte pravdu. Původní těžítko jsme vyráběli před dvěma lety, ale použili jsme nevhodné lepidlo a museli jsme tak teď skládat reparát, ze kterého vznikl návod Usmívající se.


Týden 15. - Tetovací

16. dubna 2012 v 15:08 | Janinka |  Dóbro dóšli
Vyhrála jsem Míšou vlastnoručně vyrobené tetování (překlad - Míšovo tetování = velký kus izolepy pomalovaný permanentním fixem). Tetování jsem po návštěvě "Mekáče" hrdě přijala, jeho odstranění po pár hodinách se už v tak hrdém duchu neneslo Smějící se.

Veselá jídla pro děti - Večeře s upírem

12. dubna 2012 v 19:18 | Janinka |  Vaření s dětmi a pro děti
To jsme takhle jednou šli ze školy a druháček se mě ptá:

"Mamííí, máme doma mlíko?"
"Jo."
"A mamííí, máme doma vločky?"
"Ne."
"Škoda. A mandle? Šlehačku? Marmeládu? A čokoládový tečky na oči?"
"Ne, ne, jo, ne. Na co to potřebuješ?"

Vytáhl knižní katalog Albatrosu a protože se nejen rád cpe, ale i kuchtí, okamžitě si zamiloval knížku Receptíky pro kuchtíky. U této knihy byla ukázka dvou stran, na kterých byl recept na "Upíry". Trochu jsme si tedy recept upravili...

V originále se:
- používá vločkové těsto, my dělali lívanečky z obyčejného (100g hladké a 100g polohrubé mouky, jedno vajíčko, asi 200ml mléka, trochu cukru, půl prášku do pečiva).
- lívance dělají v lívanečníku, my je smažili na pánvi, páč lívanečník nevlastníme. Chyba! Hotové lívance jsou na pánvi moc nízké a špatně se do nich zapichují zuby - mandle.
- na oči používá šlehačka a čokoládové tečky, my volili zdravější a chutnější tvaroh a rozinky.

A tady je výsledek - sice to připomíná, spíše než upíra, mentálně retardovaný lívanec, ale co, i tak byla radost veliká Smějící se.Týden 14. - antiklausovský

9. dubna 2012 v 16:07 | Janinka |  Dóbro dóšli
Tento týden nazývám antiklausovským, protože první zážitek, který mne v souvislosti s týdenní rekapitulací napadl, byl ten s naším panem prezidentem.

To jsem si vám takhle šla do trafiky pro jízdenku...

Veselá jídla pro děti - Ať vám to pípá!

7. dubna 2012 v 14:17 | Janinka |  Vaření s dětmi a pro děti
Veselé (veselé = alespoň 38% alkoholu) Velikonoce
vám přeje
Janinka Usmívající se.


Falešný patchwork - vejce - návod podruhé

4. dubna 2012 v 15:14 | Janinka |  Tvoření - velikonoční
Plním co jsem slíbila, návod na vajíčka, ne nepodobná jarním poupátkům, je tu. A protože jsem ho musela díky šikovnosti mého druhorozeného, který zvládl naformátovat paměťovou kartu ve foťáku a zničit tak původní návod, dělat nadvakrát, važte si ho Smějící se.


Falešný patchwork - vejce - zápich

3. dubna 2012 v 15:39 | Janinka |  Tvoření - velikonoční
A zase jsem kecala, když jsem psala, že už se do Velikonoc špendlíků nedotknu. Nepamatuju si, že by mě nějaké tvoření tak moc chytlo. Nejen, že mě nesmírně baví, ale ještě si u toho vyčistím hlavu. Ale slibuju, tohle už jsou vážně poslední výtvory. Došla mi totiž inspirace i vajíčka... Smějící se

Vajíčka technikou falešný patchwork ála velikonoční zápichy

Postup podobný jako ZDE, jen s tím rozdílem, že se nezačíná po stranách, ale z vršku. Podrobný návod dodám v týdnu.
Omlouvám se za kvalitu fotografií, ale nový foťák v nedohlednu, takže asi tak :).


Týden 13. - něco je ve vzduchu

3. dubna 2012 v 8:32 | Janinka |  Dóbro dóšli
Vypadá to, že někdo, nebo něco, nechce, abych popisovala uplynulý týden. Papírek, na který jsem si psala poznámky, zmizel. Když jsem ho našla, byl zmuchlaný do kuličky a moje, už tak nečitelné škrábanice, se staly ještě nečitelnějšími. S obrázky do článku to bylo podobné, náš skoro dvouletý mi naformátoval kartu ve foťáku. Jeho šikovnost mě nepřestává překvapovat, k tomu, aby se mu to povedlo, totiž musel zmáčknout třináctkrát tlačítka ve správném směru a pořadí...